17/06/2024

Στις 17.06.2024 θα γίνει η αναγόρευση σε Επίτιμο Διδάκτορα ΠΠ του Bernard Tschumi στην Αίθουσα Τελετών, στο Κτίριο Α του ΠΠ στις 19:00.
Θα προηγηθούν τα Εγκαίνια Έκθεσης “Architecture: Concept & Notation”  στο Σχεδιαστήριο 5 του Τμήματος Αρχιτεκτόνων ΠΠ στις 18:00

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:

- στις 18.00: Εγκαίνια Έκθεσης  “Architecture: Concept & Notation” στο Σχεδιαστήριο 5 του Τμήματος Αρχιτεκτόνων ΠΠ
- στις 19.00: Τελετή Αναγόρευσης σε Επίτιμο Διδάκτορα ΠΠ & Διάλεξη Bernard Tschumi, Αίθουσα Τελετών, Κτίριο Α

Διαδικασία Τελετής Αναγόρευσης:
Προσφώνηση από τον Πρύτανη Πανεπιστημίου Πατρών, Καθηγητή Χρήστο Ι. Μπούρα
Χαιρετισμός από τον Κοσμήτορα της Πολυτεχνικής Σχολής, Καθηγητή Νικόλαο Μ. Αβούρη
Χαιρετισμός και παρουσίαση του τιμώμενου από τον Πρόεδρο του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Καθηγητή Γιάννη Α. Αίσωπο
Περιένδυση του τιμώμενου με την τήβεννο και απονομή μεταλλίου του Πανεπιστημίου Πατρών από τον Πρύτανη Καθηγητή Χρήστο Ι. Μπούρα
Ομιλία Bernard Tschumi με τίτλο “Concepts & Contexts”

Ο Bernard Tschumi είναι Καθηγητής Αρχιτεκτονικής και Επίτιμος Κοσμήτωρ (Dean Emeritus) της Μεταπτυχιακής Σχολής Αρχιτεκτονικής (Graduate School of Architecture, Panning and Preservation - GSAPP) του Πανεπιστημίου Columbia στη Νέα Υόρκη. Είναι ο αρχιτέκτων, μεταξύ άλλων, του Μουσείου Ακρόπολης στην Αθήνα, του Πάρκου La Villette στο Παρίσι και του Κέντρου Συγχρόνων Τεχνών Le Fresnoy στη Lille, Γαλλία. Το θεωρητικό του έργο (μεταξύ άλλων, τα βιβλία Manhattan Transcripts, 1981, Questions of Space, 1995/2004 και Architecture and Disjunction, 1996) και το αρχιτεκτονικό του έργο (ειδικά μέσω της σειράς βιβλίων Event Cities 1, 2 , 3 , 4 και το Architecture Concepts: Red is Not a Color) έχουν δημοσιευθεί εκτενώς σε διεθνή κλίμακα ενώ ατομικές εκθέσεις του έργου του παρουσιάστηκαν στο Museum of Modern Art (MoMA) στη Νέα Υόρκη και το Centre Georges Pompidou στο Παρίσι.

Για ένα σύντομο βιογραφικό του Bernard Tschumi βλ. εδώ: https://www.arch.columbia.edu/faculty/31-bernard-tschumi

Για το έργο του αρχιτεκτονικού γραφείου Bernard Tschumi Architects βλ. εδώ: https://www.tschumi.com/